Времето, в което всички ние живеем и се развиваме е изключително динамично, като новостите и промените чукат на нашата врата всеки ден. Тенденциите при изследването на всеки един компонент на околната среда постоянно се променят и ние сме длъжни да ги следваме. Метеорологичните станции и инструментите за прецизно земеделие все повече стават задължителна необходимост, без която не можем, ако желаем да развиваме нашите култури и изследвания правилно.
Все повече агрономи, изследователи и предприемачи започват да мислят в тази посока и изпитват нужда от инсталирането на устройства, които ще работят в тяхна полза.
Конфигурирането на метеорологична станция и избирането на прецизен инструмент обаче изобщо не са лесна работа и имат своите специфики. Много е важно да се зададат правилните въпроси, чрез които да се стигне до заключението, коя станция би била най-подходяща за вас!
Представяме ви няколко насоки и съвета, които ще Ви бъдат полезни, за да можете правилно да изберете своята станция.
1.Изследване на необходимите параметри
Първата и най-важна стъпка е да разберете които параметри желаете да измервате, резултатите, от които ще използвате за Вашия бизнес или култура. Метеорологичните условия често са неразделна част от управлението на прогнози, поливна дейност, прогноза за болести по културите и водни ресурси.
Сензорите за дъжд се използват за записване на кумулативните валежи на дадено място за дадено време. Сградите, озеленяването и дърветата, разположението на вятъра, и височината на сензора за дъжд, могат да повлияят на количеството дъжд, което се измерва. Поставянето на дъждомера на открито място, защитено от вятъра е най-добре. Съществуват няколко метода, по които се измерват валежите и е небходимо да изберете кой ще е правилния за Вас. Много е важно да се уточни какъв тип валеж искате да измервате и при какви метеорологични условия.
Дъждомерът на принцип „tipping bucket“ се състои от фуния, която събира и локализира валежите в малък контейнер, подобен на кофа. След като падне предварително зададено количество валежи, лостът се накланя, изхвърля събраната вода и изпраща електрически сигнал. Сензорът за дъжд на този принцип притежава възможност за подгряване, чрез коята можете да измервате и други състояния(като сняг, градушка), както и да го подлагате на по-ниски температурни условия.
Тегловният дъждомер „weighting rain gauge“ e сензор, при който теглото на събраната вода се измерва като функция от времето и се преобразува във височина на валежите. Механизмът за определяне на теглото обикновено е чрез натоварващи клетки.
Лазерният дъждомер е най-новата и прецизна тенденция, зараждаща се през последните няколко години. Модерният лазерен дъждомер е предвиден за цялостно измерване на всички видове валежи. Той улавя както размера, така и скоростта на падащите частици, като ги класифицира в един от 16-те или 32-те отделни класа по размер и скорост. Суровите данни се използват за изчисляване на вида, количеството, интензивността и кинетичната енергия на валежите.
Анемометърът е инструмент, който измерва скоростта на вятъра и посоката на вятъра. Анемометрите са важни инструменти за метеоролозите, които изучават моделите на времето. Те са важни и за работата на физиците, които изучават начина на движение на въздуха.Най-често срещаният тип анемометър има три или четири чаши, прикрепени към хоризонтални рамена. Сензорът за скорост на вятъра отчита броя на завъртанията или оборотите, който се правят за секунда. Тъй като скоростта на вятъра не е постоянна - има пориви и затишие - обикновено се осреднява стойността за определен период от време.
Ултразвуковите анемометри добиват все по-голяма популярност поради факта, че не съдържат движещи се части, което им дава предимство и ги прави изключително устойчиви на всякакви метеорологични условия .Ултразвуковите анемометри измерват скоростта на вятъра чрез използване на Доплеровия ефект.
Сензор за измерване на слънчева радиация, наричан още пиранометър измерва чрез нагряване на мощността на лъчението и широколентовото слънчево облъчване на равнинна повърхност. Измерването на този параметър е от изключително важно значение за фотосинтезата на растенията и за калкулирането на ЕТо. Чрез фотосинтеза, растенията превръщат въглеродния диоксид в органични съединения, използвайки енергията от слънчевата светлина.
Сензор за температура и относителна влажност на въздуха е този, без който нито една станция не може. Всъщност относителната влажност е съотношение на количеството водна пара, необходима за насищане при същата температура. Точката на насищане е точката, в която се образува конденз. Като се знае процентът на влажност във въздуха заедно с текущата температура, може да се изчисли температурата на точката на оросяване и индекса на топлина. Тези параметри са важни за фермери и други земеделски производители, както и за изследователи в метеорологичната област. И двата параметъра са необходими за растителната защита, моделите на болестите по растенията, за изчисленията на напояването, за оценка на скоростта на нарастване и др.
Сензорът за листно навлажняване измерва количеството роса и валежи, останали върху повърхностите. Използва се за наблюдение на влажността на листата за селскостопански цели, контрол на гъбичките и болестите, както за контрол на напоителните системи. Друго основно приложение е, че се използва за откриване на условия на мъгла и роса, и ранно откриване на валежи.
Сензори за почвена влажност. По същество има два вида сензори за почвена влажност, датчици за воден потенциал като тензиометри и датчици, които дават процентно или относително водно съдържание в почвата.
Капацитетните сензори обикновено измерват влажността на почвата на няколко дълбочини и на интервали от 10 cm или 20 cm, проследявайки как водата се движи през почвения профил и относителната влажност на почвата във всеки интервал. Отделно тези сензори притежават и способност за измерване на солеността и температурата на почвата.
Тези за основните параметри, които можете да измервате чрез една метеорологична станция, но съществуват и редица други. Ако желаете, станцията може да бъде конфигурирана допълнително с някой от посочените сензори :
- Барометрично налягане
- Качество на въздуха (въглероден диоксид и финни прахови частици)
- Сензор за измерване на дълбочината на снежната покривка
- Има вариант за плаваща метеорологична станция, прикрепена към буй платформа, към която могат да бъдат свързани и хидрологични сензори
- Осветеност
2. Избор на захранване
Станцията може да се захранва напълно автономно, чрез соларен панел с различна мощност. Тук е важно да се отбележи, че ако желаете дъждомер с подгряване, на мястото на станцията трябва да има допълнително захранване от 220 V. Възможно е и захранване на станцията от батерии, в зависимост от това колко сензора сте избрали.
3. Избор на записващо устройство и комуникационна връзка
Данните от метеорологичната станция можете да изтеглите чрез няколко варианта, в зависимост от записващото устройсто, което е подходящо и неговата комуникациионна връзка – на място, чрез USB кабел или телеметрично, чрез някоя от връзките:
• Чрез мобилна телефония (GPRS, 3G, 4G LTE, SMS и скоро 5G)
• Чрез Wi-Fi
• Чрез кабелен Ethernet
• Чрез Bluetooth
• Чрез LoRaWAN
• Чрез UHF
Ако желаете да изготвим конфигурация на метеорологична станция, специално за Вашите нужди, моля отговорете на следните въпроси и ни изпратете емайл на sales@scientact.com или bg@scientact.com :
18. Желаете ли станцията да прави прогноза за болести или метеорологична прогноза?
19. Разполагате ли с конкретен бюджет? Този въпрос е от изключителна важност, тъй като работим с производители от различен ценови клас.
Очакваме вашето запитване, за да можем да Ви помогнем за най-правилното и бюджетно решение при избора на метеорологична станция!